Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Hrabia Monte Christo - streszczenie

3

Dantes udaje się do Mercedes, pięknej Hiszpanki. Znajduje ja w towarzystwie Fernanda Mondego, jej kuzyna, który od lat starał się ją poślubić. Mercedes wita Dantesa gorącym uściskiem, a Fernand odchodzi. Po drodze mija krawca i Danglarsa pijących wino, którzy go wołają i namawiają przeciw Dantesowi. Para wychodzi z domu i mówi im, ze następnego dnia biorą ślub, gdyż Edmund musi udać się później do Paryża, spełnić ostatnią wolę kapitana. Mimo że Dantes nie wyjawia, po co tam jedzie, Danglars podejrzewa, że chodzi o dostarczenie listu, który powierzył mu Napoleon, do bonapartystów, którzy pomagają Napoleonowi odzyskać władzę. Danglars wpada na szatański plan.


Rozdział 4

Danglars i Fernand knują spisek przeciw Dantesowi. Fernand nie chce zabijać Dantesa, bo wtedy i Mercedes popełni samobójstwo. Danglars proponuje, że powinni zatem posłać Dantesa do więzienia. Danglars pisze oficjalny list do sędziego, że Dantes ma list od Napoleona. Carderousse protestuje przeciw takiemu zniesławieniu, wiec Dangalrs udaje, że drze list i wyrzuca. Carderousse odchodzi, a Danglars planuje nadanie listu.


Rozdział 5

W połowie zaręczynowego wesela Edmunda i Mercedes, strażnicy aresztują Dantesa. Wszyscy są zszokowani, włącznie z oskarżonym. Danglars oferuje, że zastąpi Dantesa jako kapitana, a Morrel się na to zgadza.


Rozdział 6

W innej części miasta ma miejsce inne wesele, z okazji zaręczyn arystokratycznej pary: córki markiza Saint- Meran i Gerarda de Villefort, prokuratora Marsylii. Villefort jest synem Bonapartysty, nienawidzi jego poglądów i pragnie niszczyć zwolenników Napoleona. Takimi działaniami zdobył sobie urząd. Wesele zostaje przerwane, gdy prokurator zostaje wezwany, żeby rozstrzygnąć sprawę bonapartysty Dantesa.


Rozdział 7

Morrel próbuje bronić Dantesa, do pokoju wchodziKomentarze

    6 + 6 =