Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Hrabia Monte Christo - streszczenie

Villefort. Dantes wyznaje, ze niesie do Paryża list od Napoleona, ale sam jest niewinny, bo jedynie spełnia ostatnią wolę kapitana. Mówi, ze kocha i oddaje się tylko swojemu ojcu, Mercedes i panu Morrel. Villefort postanawia uwolnić chłopca, jeśli ten wyzna, do kogo jest owy list. Adresat to Noirtier - ojciec Villeforta. Bojąc się, że sprawa wyjdzie na jaw i zniszczy jego własną reputację, Villefort postanawia aresztować chłopca, i wysłać daleko na zawsze.


Rozdział 8

Villefort każe zamknąć Dantesa w twierdzy w If, więzieniu dla najgorszych przestępców politycznych. Tam Edmund chce zobaczyć zarządcę i rzuca się na strażnika, gdy mu na to nie zezwala. W ramach kary, Dantes zostaje zesłany do lochu. Strażnik opowiada Dantesowi o więźniu, który ciągle oferuje strażnikom milion franków za wypuszczenie.


Rozdział 9

Villeford oznajmia narzeczonej, że musi się udać do Paryża. Mówi teściowi, że jeśli tylko zjawi się na czas u króla, zdobędzie majątek. Villefort spotyka Mercedes, która pyta o Edmunda. Widząc, ze niszczy życie niewinnemu chłopcu w imię własnych ambicji, Vilefort czuje straszny żal.


Rozdział 10

Villefort spieszy do Paryża, aby donieść o liście królowi Ludwikowi XVIII. Oznajmia królowi, że jest przeciw niemu spisek.


Rozdział 11

Ostrzeżenie Villeforta jest zbyt późne, Napoleon już jest we Francji i idzie na Paryż. Niemniej, Villefort zdobywa wdzięczność króla i generałów.


Rozdział 12

Noirtier odwiedza Villeforta. Prokurator mówi ojcu, ze policja go szuka za zabójstwo królewskiego generała. Noirtier wobec tego goli brodę, zmienia ubrania, a wychodząc, mówi synowi, że Napoleon już wkrótce będzie znów u władzy dzięki wielkiemu poparciu społecznemu.


Rozdział 13

Napoleon szybko podbija Francję. Teraz bonapartyzm nie jest juzżprzestępstwem, wiec pan Morrel prosi VillefortaKomentarze

    2 + 2 =