Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Hrabia Monte Christo - streszczenie

Strażnicy wiążą ciężką kulę u jego nóg i rzucają go do morza.


Rozdział 21

Dantes wyplątuje się z całunu i płynie w kierunku niezamieszkanej wyspy, którą pamięta z czasów żeglowania. Kiedy czuje, ze nie ma już siły, dociera do skał na wyspie. Zaczyna się sztorm i Dantes widzi, jak mała łódka rozbija się o skały, a załoga ginie. W oddali widzi statek z Genui i wie, ze to jego jedyna szansa ucieczki. Z odzieży i resztek rozbitej łodzi robi sobie tratwę. Na statku oznajmia, ze jest jedynym, który przetrwał z załogi. Mężczyźni wierzą mu i zabierają na pokład.


Rozdział 22

Edmund orientuje się, że mężczyźni to przemytnicy, ale pomaga im, więc go uwielbiają. Czeka na szansę dostania się na wyspę Monte Christo. Wreszcie nadarza się okazja.


Rozdział 23

Na wyspie, Dantes udaje, że się skaleczył i mówi, że nie może być teraz ruszany z miejsca. Prosi mężczyzn, aby wrócili po niego za tydzień. Jacopo, przyjaciel Dantesa z załogi, oferuje, ze zostanie z nim. Dantes jest poruszony, ale odmawia.


Rozdział 24

Dantes zaczyna szukać skarbu, który okazuje się większy, niż sobie wyobrażał. Dantes upada na kolana i dziękuje Bogu.


Rozdział 25

Dantes bierze kilka cennych kamieni do kieszeni i czeka na marynarzy. Płynie z nimi do Leghorn, gdzie sprzedaje 4 najmniejsze diamenty, każdy za 5 tysięcy franków. Następnego dnia kupuje mały statek i załogę dla Jacopo jako podziękę. Prosi Jacopo, aby w zamian za to popłynął do Marsylii i zapytał o Louisa Dantesa i Mercedes. Dantes opuszcza przemytników i kupuje jacht z sekretnym pomieszczeniem, gdzie chowa skarb z Monte Christo.  Jacopo wraca i mówi, że Louis Dantes nie żyje, a Mercedes zniknęła. Dantes stara się ukryć emocje i żegluje do Marsylii.


Rozdział 26

Podając się za ojca Busoniego, Dantes udaje się do gospody należącej do Cederousse'a i jego chorowitejKomentarze

    7 + 8 =