Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Hrabia Monte Christo - streszczenie

zony. Znajduje ich cierpiących biedę. Mówi, ze jest wysłannikiem Dantesa, który zdobył majątek w więzieniu i przed śmiercią, kazał podzielić diamenty miedzy piec osób: jego ojca, Cederousse'a, Danglarsa, Fernanda i Mercedes.


Rozdział 27

Chcąć zagarnąć wszystkie diament dla siebie, krawiec wyjawia, że Danglars i Fernand oskarżyli Dantesa. Edmund uznaje, że Caderousse jest jedynym prawdziwym przyjacielem Dantesa i daje mu wszystkie diamenty. Dowiaduje się też, co stało się z innymi. Danglars wyjechał pracować w Hiszpanii i został milionerem, jest teraz najbogatszym Paryżaninem. Fernand też stał się bogaty, chociaż w niewyjaśnionych okolicznościach. Po powrocie z Grecji poślubił Mercedes osiemnaście miesięcy po zniknięciu Edmunda. Teraz żyją oboje w Paryżu, wierząc ze Dantes nie żyje. Caderousse mówi też, że ojciec Edmunda zagłodził się z rozpaczy. Morrel i Mercedes chcieli się nim zaopiekować, ale odmawiał. Morrel zostawił Louisowi pieniądze, których ten nie chciał przyjmować, przed śmiercią mężczyzny. Teraz krawiec ma tę sakiewkę i Dantes prosi o nią. Morrel jest na granicy bankructwa, poza Faraonem, zatonęły jego wszystkie statki, a Faraon długo nie wraca do portu, co oznacza, że Morrel będzie zrujnowany. Caderousse oznajmia, ze zawsze źli są nagradzani, a dobrzy karani. Dantes zapewnia, że to nie reguła.


Rozdział 28

Jako reprezentant firmy Thomson and French, Dantes idzie do majora Marsylii, który ma duży wkład w biznes Morrela. Major odsyła go do inspektora więzienia, który ma nawet więcej udziałów w tym interesie. Dantes kupuje wszystkie akcje inspektora za pełną kwotę. Prosi także o wgląd do dokumentów więziennych księdza Farii i podstępnie przegląda także swoje własne. Zabiera list napisany przez Danglarsa i dostarczony przez Fernanda i upewnia się, ze VillefortKomentarze

    8 + 1 =